Asuntorakentaminen

| Luokittelu: Asuntorakentaminen

SSA Project Oy rakentaa yli 100 vuokra-asuntoa Avain Vuokra10 Oy:lle Porvoon Toukovuoreen

SSA Project Oy ja Avain Vuokra10 Oy ovat allekirjoittaneet kokonaisurakkasopimukset As Oy Porvoon Sarastuksen ja Kajastuksen rakentamisesta Porvooseen. Yhtiöissä on molemmissa kaksi kerrostaloa, joissa yhteensä on 119 asuntoa. Huoneistojen koot vaihtelevat yhdestä neljään huoneeseen.

SSA Project Oy vastaa kohteiden rakennus-, LVIS- ja pihatöistä. Kohteiden rakennustyöt on aloitettu ja suunnitellut valmistumiset ovat vuodenvaihteessa 2021-2022.

“Tällä hetkellä käynnissä on Kajastuksessa perustusten teko ja Sarastuksessa maanrakennustyöt. Hankkeet ovat lähteneet käyntiin aikataulun mukaisesti. Seuraavana työvaiheena Kajastuksessa elementtirungon pystytys lokakuun puolella ja Sarastuksessa perustusten teko maanrakennustöiden valmistuttua” Kohteen työpäällikkö Niko Kinnunen kertoo.

Kohteiden lisäksi SSA Project Oy:lla on käynnissä myös As Oy Porvoon Aurinkomäen rakentaminen Avain Asumisoikeus Oy:lle.

“SSA Project Oy:n nykyinen työmaaorganisaatio on hoitanut aikaisemmissa kohteissa hommansa hyvin, joten solmittujen kohteiden osalta molemmat tietävät, miten kohteista tehdään laadukkaita ja sovitussa aikataulussa. Kohteiden osalta hiotunut toimiva organisaatio ja kustannustehokas rakentaminen olivat syyt miksi päädyimme SSA Project Oy:n.” Avaimen projektipäällikkö Mauri Puljujärvi kommentoi.

Sarastukseen ja Kajastukseen sekä muihin alueen asuntoihin voit tutustua lisää Avaimen nettisivuilta

Lisätietoa rakennusprojektista
Mauri Puljujärvi, projektipäällikkö, puh. 0400-891779, mauri.puljujarvi@avainyhtiot.fi
Tuomo Kilpeläinen, yksikönjohtaja, puh. +358 503466716, tuomo.kilpelainen@ssagroup.fi

Luitko myös nämä?

04.03.2026

Olarin Auringon kotien rakentaminen on alkanut

Rakennustyöt Espoon Olarissa ovat käynnistyneet. Olarin Aurinkoon tulee kuusi asuntoa: koteja, joissa on kolme tai neljä makuuhuonetta, oma piha ja terassi. Kodit valmistuvat syksyllä 2026.

Lue lisää

25.02.2026

Villa Steniuksen rakentaminen on alkanut – uniikkeja koteja vanhaan kansakouluun

Helsingin Etelä-Haagassa sijaitsevan As Oy Helsingin Villa Steniuksen rakentaminen on käynnistynyt. Vanha kansakoulu saneerataan asumiskäyttöön: kohteeseen tulee 11 kotia, jotka valmistuvat joulukuussa 2026. 

Lue lisää

23.02.2026

Vantaan Kalla valmistui Tikkurilaan

As Oy Vantaan Kalla on valmistunut ja luovutettu tammikuussa 2026. Kohde sijaitsee Vantaalla osoitteessa Neilikkatie 17. Tilaajana hankkeessa on Suomen Kaupunkikodit ARA Oy, ja SSA Rakennus Oy toimi hankkeen KVR-urakoitsijana. 

Lue lisää

03.02.2026

Keravan asuntohankkeen rakennustyöt ovat käynnistyneet

Keravan Laurintielle nousee uusi 19 asuntoa sisältävä kerrostalo. Hanke on Ovaro Development Oy:n rakennuttama RS-kohde, jossa SSA KVR-urakoitsijan roolissa vastaa kohteen suunnittelunohjauksesta ja rakentamisesta.

Lue lisää