| Luokittelu: Yleinen

Niko Aaltonen toimii työnjohtajana VALO Hotel & Work -työmaalla. Niko vastasi työmaan elementti- ja paikallavalurungosta. Mielenkiintoinen kohde, itsensä kehittäminen ja uuden oppiminen saivat Nikon tulemaan SSA:lle töihin suuremmasta rakennusliikkeestä. VALO -hanke on vastannut odotuksia ja työ SSA Projectilla on ollut mieluista. “Pienessä organisaatiossa on vähemmän hierarkiaa kuin suuremmissa yrityksissä. Toisaalta kaikki ei ole ihan niin standarisoitua.”

VALO hotelli on edennyt aikataulun mukaisesti ja tässä suuressa roolissa on ollut osaava ja motivoitunut työnjohto. Hotellityömaalla on paiskittu ajoittain pitkiäkin päiviä. Kun päivät venyvät, on hyvä työilmapiiri ja työkavereiden tuki on tärkeää. “Meillä on täällä tosi hyvä tiimi, nuorekas porukka, jonka kanssa voi heittää huonoa huumoria.“ Niko kertoo. “Vapaa-ajalla rentoudun liikkumalla ja hoitamalla neljää alpakkaani.”

Niko on oppinut työmaan aikana paljon ja haasteitakin on ollut. “Olihan rungossa ajoittain haasteita, niin kuin rakennustyömaalla aina. Mutta niistäkin selvittiin ja opittiin.” Niko summaa. “Olen oppinut, että ennakkosuunnittelu on todella tärkeässä roolissa roolissa ja koskaan ei voi varautua erilaisiin ongelmiin ja haasteisiin liikaa. Varmista, varmista ja vielä kerran varmista!”

Niko sijoittui vuoden 2019 SSA:lainen äänestyksessä toiseksi ja sai erinomaista palautetta työstään. “Niko on omistautunut ja erittäin motivoitunut työhönsä. Hän on ollut tärkeässä roolissa hotellityömaan paikallavalu- ja runkotöiden toteutuksessa.” Työkaveri kehuu.”Niko on reilu esimies ja positiivinen persoona.”

“Henkilökohtaisesti minulle on työssäni tärkeintä tuottaa mahdollisimman laadukas lopputulos” Niko kertoo tavoitteistaan. “Haluan kasvaa ja kehittää itseäni jatkuvasti. Uralla eteneminen on minulle tärkeää, mutten tähtää mihinkään tiettyyn titteliin.”

Tulevalta vuodelta Niko odottaa haasteita. “Kevät ja kesä tulevat olemaan kiireisiä aikoja, jotta saadaan hanke kunnialla maaliin. Tietysti odotamme kaikki hotellin valmistumista ja sitä, että pääsemme koko porukalla hotellin Spa-osastolle nauttimaan työn hedelmistä ja saunomaan upeissa hirsisaunoissa.”

Luitko myös nämä?

19.12.2025

Uusi 45-paikkainen ikäihmisten hoivakoti Nurmijärvelle

Plus Hoivakodit rakennuttaa Nurmijärvelle uuden 45-paikkaisen ikäihmisten hoivakodin. Hoivakodin rakennustyöt ovat käynnistyneet Klaukkalassa Ketunkalliolla, ja kohteen on määrä valmistua loppuvuonna 2026. SSA toimii hankkeen KVR-urakoitsijana.

Lue lisää

10.12.2025

SSA rakentaa Espoon Asunnoille 85 asunnon kerrostalokohteen

SSA rakentaa Espoon Asunnoille kerrostalokohteen Espoon Kalajärvelle. Niipperintielle rakennetaan kolme neljäkerroksista asuinkerrostaloa, joihin tulee yhteensä 85 asuntoa. Kohteen rakennuslupa on lainvoimainen. Urakkasopimus allekirjoitettiin 28.11.2025.

Lue lisää

04.12.2025

Uuden hoivakodin rakentaminen Turkuun on alkanut

SSA rakentaa ikäihmisten hoivakodin Hoivatilat Oyj:lle Turkuun. Kohteen vuokralaisena ja hoivapalveluiden tuottajana toimii Attendo. Hankkeella on lainvoimainen rakennuslupa ja työmaa on käynnistynyt marraskuussa 2025. Hoivakodin arvioitu valmistuminen on syksy 2026.

Lue lisää

24.11.2025

60 asukkaan hoivakoti valmistui Nurmijärvelle

Nurmijärvelle on valmistunut uusi hoivakoti. Solum Yhtiöiden käyttöön rakennettu Toukolakoti tarjoaa modernin ja kodinomaisen tilan 60 ikäihmisen palveluasumiseen. SSA on toiminut hankkeen KVR-urakoitsijana. Hankkeen tilaajana on pohjoismainen kiinteistökehittäjä- ja sijoittaja Urban Partnersin (aiemmin Nrep) rahasto (NSF V).

Lue lisää